2. Förfarande
Förfarande
Titel: Driftteknisk fastighetsförvaltning
Beskrivning: Ramavtalet omfattar Entreprenaden: Tillsyn, skötsel och drift av anläggningar och objekt Uppfyllande av myndighetskrav enligt åtagande i detta avtal Avrop och dokumentation av myndighetsbesiktningar Avhjälpande underhåll (felanmälningar) med tillhörande arbetsplanering Dokumentation av avhjälpande underhåll Skriftliga förslag på planerat underhåll och förbättringar i enlighet med målsättningen för entreprenaden Offerter på planerat underhåll, anpassningar och förbättringar, om B begär detta Sammanställning och överlämnande av driftrapport och entreprenadrapport Medverka vid projekt, fastighetsvisningar, besiktningar i övrigt såsom B:s representant för driftfrågor och driftrelaterad information Övriga fastighetsnära tjänster som utförs mot tilläggsbeställningar från stadens verksamheter och hyresgäster Fastighetssystem/ärendehantering ska ingå i upphandlingen. Uppskattade behovet är cirka 20 000 000 SEK per avtalsår. Uppskattade volymer och innebär ingen garanti. Takvolym för ramavtalet är 200 000 000 SEK för avtalsperioden på fyra år. Se detaljer i kontraktet K1.1 Kontraktshandlingar. Observera att inga frågor och svar kommer att besvara mellan den 23:e dec 2025 och 6:e januari 2026. Frågorna kommer att besvaras igen den 7:e januari. Detta på grund av Jul och nyårsledigheter.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 75123000 Fastighetsförvaltning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106025:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 70330000 Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis