490776-2020 - ResultatSverige-Kungsbacka: Geotekniska ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Geotekniska konsulter
Referensnummer: 20/66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Upphandlingen avser ramavtal för successiva leveranser under avtalsperioden inom Geotekniska konsulter. Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre (3) leverantörer, beroende på leverantörernas sammantagna kapacitet och under förutsättning att tillräckligt många kvalificerade anbud inkommit.
De roller som ska kunna tillhandahållas samt krav på kompetens och erfarenhet hos dessa anges under punkt AUB.51 Prövning av anbudsgivare rubriken "Leverantörens uppdragsorganisation, krav på personalens kompetens och erfarenhet".
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras. Avrop kommer att ske enligt AUC.13 Förutsättningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Överlåtelse av avtal
Leverantören får inte utan kommunens skriftliga medgivande överlåta, upplåta eller pantsätta rättigheter eller skyldigheter enligt avtal.
Volym
Omfattningen är baserad på tidigare års statistik. Beställaren förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Beräknat värde under avtalsperioden är ca 6 000 000 SEK.
AUB.21 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag
Denna upphandling har offentliggjorts och publicerats i allmänt tillgänglig databas, på beställarens hemsida, samt i förekommande fall i Official Journal (TED). Beställaren använder i denna upphandling elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet TendSign. Anbudsgivare som vill delta ska lämna in elektroniskt anbud i systemet. Anbud tas ej emot på annat sätt. Det är anbudsgivarens ansvar att kontrollera att det konto som finns registrerat i TendSign, och genom vilket anbud lämnas, är uppdaterat med aktuella uppgifter såsom organisationsnummer, adress etc.
Anbudsgivare får genom TendSign:
Tillkommande information.
Kontroll av att alla frågor ställda i upphandlingsdokument är besvarade vid avlämnandet
För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom att göra en enkel registrering på www.tendsign.com. Det är kostnadsfritt för leverantörer att använda systemet och att lämna anbud. Efter genomförd registrering fås omedelbar tillgång till systemet. Har ni frågor eller behöver support kring hanteringen av systemet går det bra att kontakta TendSigns support, tendsignsupport@visma.com.