490976-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Mätinstrument
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätinstrument för elektriska storheter
Referensnummer: C 2022-0130
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38410000 Mätinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Chalmers önskar teckna ramavtal med leverantörer av mätinstrument för mätning av elektriska storheter. På Chalmers använder nästan samtliga discipliner mätinstrument, både inom undervisning och forskning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38300000 Mätutrustning, 38342000 Oscilloskop, 38433300 Spektrumanalysator
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal avseende instrument för mätning av elektriska storheter. Instrumenten används inom undervisning och forskning.
Om upphandlingen
Chalmers önskar teckna ramavtal med leverantörer av mätinstrument för mätning av elektriska storheter. På Chalmers använder nästan samtliga discipliner mätinstrument, både inom undervisning och forskning, nedan förklaras de olika kravbilderna för dessa två områden.
UNDERVISNING
Inköpen till undervisningen består av: enstaka instrument samt klassuppsättningar. Av instrument i det senare fallet handlar beställningen ofta om mer än fyra (4) instrument av samma modell. För att göra undervisningen trovärdig behöver instrumenten vara moderna, tåliga och med hög tillgänglighet men prestandan kan ofta vara i standardutförande. Leveranstiden kan vara väldigt kritisk inför kursstarter och kan i dessa fall innebära att det är leveranstiden som kommer att vara avgörande vem som vinner den förnyade konkurrensutsättningen. Exponeringen är omfattande mot de blivande civil- och högskoleingenjörerna och marknadsföringsvärdet för leverantören måste anses vara betydande.
FORSKNING I forskningsverksamheten är behovet mer blandat, ofta behövs instrument med extrem prestanda men det är heller inte ovanligt med enklare instrument av standardutförande. De mest avancerade instrumenten är ibland så pass unika och dyra att en separat upphandling kan krävas, dessa kommer då inte att avropas från ramavtalet. Instrumenten ska upplevas som moderna och vara av mycket god kvalitet med avseende på handhavande och mekaniskt slitage. Lång garanti och snabb service är värdefullt. Ibland är höga prestanda viktiga, ibland inte. Ramavtalsleverantörer som kan erbjuda ett brett produktutbud och ett brett utbud av tillbehör är önskvärda. Det är också bra om leverantören kan tillhandahålla pedagogisk support, t ex webbplats med laborationsförslag och kursmaterial samt applikationsnoter.