490995-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Anläggning av huvudvägar och andra vägar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförandeentreprenad Olof Asklundsgata, Etapp 1
Referensnummer: EXF-2023-01106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
I entreprenaden ingår ledningsförläggning samt utbyggnad av allmän
platsmark huvudsakligen i form av om- och nybyggnad av gator och GC-banor.
Objektet är beläget i nordöstra Högsbo, öster om Dag
Hammarskjöldsleden och är den första delen i omvandlingen av nordöstra Högsbo från industriområde till tät blandstad. Stadsdelen kommer få ett stort inslag av bostäder samt ny skola, förskola och parker.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45233120 Vägbygge, 45233161 Anläggningsarbeten för gångbanor, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen