2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skadedjurssanering
Beskrivning: Uppdraget omfattar att säkerställa ett så skadedjursfritt bestånd i byggnader och på deras fastigheter (mark) som möjligt. Upphandlingen omfattar - skadedjursförsäkring - skadedjurssanering - på kommunalt ägd mark - i VA-ledningsnät under mark - i byggnader och på deras fastigheter (mark) samt i tillkommande byggnader under avtalstiden - hos UM:s verksamheter som bedrivs i lokaler som ägs av annan fastighetsägare. Anbudsgivaren ska även kunna utföra tjänster som sanering av lösöre, sanering efter sent upptäckta dödsfall, sanering av vägglöss samt fågelsäkring som avropas vid behov.
Intern identifierare: 561/2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
Ytterligare klassificering (cpv): 66515000 Skadeförsäkringar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Skadedjurssanering