Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elmaterial
Referensnummer: SVN 2021/50-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31600000 Elektrisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar leverans efter beställning eller avhämtning hos leverantör av elmateriel för löpande underhålls- och ombyggnadsarbeten. Ett brett och heltäckande sortiment av elmateriel för yrkesarbetare efterfrågas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31600000 Elektrisk utrustning, 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 31530000 Delar till lampor och belysningsutrustning, 31680000 Elektrisk utrustning och tillbehör, 31681000 Eltillbehör, 31681400 Elkomponenter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Historiskt har kommunen gjort inköp för ca 1,5 miljoner per år.