Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leasing av surfplattor för att låna ut till seniorer i Borås Stad. Utlåningen ska motverka digitalt utanförskap och bidra till att seniorer blir nyfikna, förväntansfulla och trygga i digital teknik.