491183-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Presenter och priser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Profilprodukter och presentartiklar
Referensnummer: C 2023-0845
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18530000 Presenter och priser
II.1.4.
Kort beskrivning
Chalmers upphandla ramavtal för profilprodukter och presentartiklar inför kommande ramavtalsperiod.
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en leverantör som kan tillgodose Chalmers behov av hållbara och innovativa profilprodukter och presentartiklar. Chalmers söker en god och pålitlig samarbetspartner som kan tillhandahålla ett brett och högkvalitativt sortiment, en effektiv beställningsprocess och korrekt levererade kvalitetsprodukter inom förväntad tidsram.
Förutom det mycket viktiga standardiserade basutbudet är det av stor vikt att övriga produkter, vid behov och förfrågan, kan spegla Chalmers verksamhet som teknisk högskola, Chalmers vision "Forskning och utbildning för en bättre värld" och ha en lokal anknytning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Chalmers avser nu upphandla ramavtal för profilprodukter och presentartiklar inför kommande ramavtalsperiod.
Behovet är sammantaget mycket varierande i verksamheten och vår kommande leverantör bör ha ett stort sortiment av hållbara produkter i olika prisklasser och utföranden för beställare att välja mellan.
Förutom det mycket viktiga standardiserade basutbudet är det av stor vikt att övriga produkter, vid behov och förfrågan, kan spegla Chalmers verksamhet som teknisk högskola, Chalmers vision "Forskning och utbildning för en bättre värld" och ha en lokal anknytning. Det ställs därför höga förväntningar på att en kommande leverantör kan tillhandahålla en service som att, på uppdrag av Chalmers beställare, ta fram innovativa och hållbara produkter ur sitt sortiment som bäst stämmer överens med den kravbild som ställs vid varje tillfälle.
En kommande leverantör ska självständigt och kontinuerligt uppdatera sitt produktbestånd och värdesätta hållbarhet och innovation samtidigt som priser hålls på en konkurrenskraftig nivå för Chalmers. Chalmers värdesätter även en rådgivande och aktiv leverantör med hög kompetens av problemlösning och rådgivning samt möjlighet till lagerhållning av både omärkta och Chalmersprofilerade produkter för snabb leverans.
Upphandlingen innefattar två produktområden:
ProfilprodukterMed profilprodukter menas produkter inom olika produktområden som t.ex. profilerade giveaways och profilkläder. Produkterna används främst i samband med mässor, både nationella och internationella, rekrytering av studenter samt interna event. Målgruppen är mycket bred och varierar från grundskoleelever till högskolestudenter, olika forskarroller och personer från andra universitet med flera.
Produkterna ska kunna profileras enligt Chalmers visuella identitet med god kvalitet på tryckning och annan förädling. Chalmers avser upphandla ett definierat nettoprissatt och hållbart basutbud som återspeglar Chalmers vision och agerar standardsortiment för Chalmers verksamhet vid profilering, men även ett stort och varierat rabatterat sortiment av produkter inom olika produktområden och prisklasser att välja från när behovet kräver.
PresentartiklarMed presentartiklar menas större och mindre gåvor inom olika produktområden, t.ex. glasprodukter, textilprodukter etc. att använda exempelvis vid representation av Chalmers och dess varumärke vid olika tidpunkter som resor och möten med andra högskolor, universitet, organisationer och företag i olika delar av världen.