49123-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Vaxholm: Programvara för undervisning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform Skola
Referensnummer: BUN 2018/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48190000 Programvara för undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vaxholm Stad upphandlar ett avtal för en leverantör avseende molnbaserad Lärplattform för Grundskola med tillhörande drift och support samt optioner för Schemaläggningsmodul och Betygs-modul.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48190000 Programvara för undervisning, 48600000 Programvara för databas och operativsystem, 48800000 Informationssystem och servrar, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vaxholms stad har sedan 2012 använt plattformen Unikum som en del av det systematiska kvalitetsarbetet i förskola och grundskola. Plattformen är kopplad till aktuella läroplaner och är ett smidigt verktyg för lärare/förskollärare i deras profession. Idag har användandet av plattformen utvecklats och en mängd funktioner stödjer skola och förskola i det dagliga arbetet:
· Kommunikation med vårdnadshavare/elev
· genomföra och dokumentera utvecklingssamtal
· pedagogisk planering
· pedagogisk dokumentation
· summativ bedömning av elever
· dokumentera och följa upp extra anpassningar i skolan
· bedömningsmatriser
Avtalet med Unikum upphör 20210815 och ny upphandling har påbörjats med syfte att ingå avtal med, en eller flera för våra verksamheter, lämplig partner. De övergripande målen för lösningen är att skapa goda förutsättningar för en utbildningsverksamhet som är anpassad och tillgänglig för alla barn och elever i enlighet med huvuduppdraget. Genom plattformen säkerställs att elever, pedagoger, vårdnadshavare och chefer får en effektiv kommunikationsplattform, samt att information kommuniceras och dokumenteras på ett tydligt och säkert sätt. Vaxholm stad planerar att genomföra två parallella upphandlingar för skola och förskola.