Huvudsaklig CPV-kod 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Omfattar den dagliga driften av taxiverksamheten som är i drift dygnet runt årets alla dagar vilket återspeglas i kraven på leverantören. Uppdraget omfattar trafikledning samt att leverera bemanning till taxiremoterna, bemanna kundservice, hantera avtalshantering med taxibolag, hantera reklamationer och genomföra miljörevisioner. Upphandlad part skall även ge kundsupport till flygplatsens samarbetsparter såsom taxichaufförer, åkare, taxibolag/beställningscentraler samt Swedavias interna organisation. I åtagandet ingår vidare att rapportera fel och brister i berörda områden samt att utföra underhåll på den tekniska utrustningen i de berörda områdena som har med taxiverksamheten att göra.