491321-2019 - ResultatSverige-Karlstad: Spektrometrar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Jonmobilitetsspektrometer
Referensnummer: 19/31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38433000 Spektrometrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser bärbar jonmobilitetsspektrometer (IMS). Instrumentet är i första hand avsett för att påvisa förekomst av kemiska stridsmedel.
Inbjudan
Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, nedan kallad den upphandlande myndigheten, inbjuder till anbudsgivning gällande Jonmobilitetsspektrometer med diarienummer 19/31, enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
Upphandlingen handläggs administrativt av Ecenea Väst AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen