2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal grävmaskinstjänster
Beskrivning: VA-enheten Svenljunga kommun önskar upphandla ett ramavtal för grävmaskinstjänster (maskin + förare) för de anläggningsarbeten som Svenljunga kommun utför i egen regi. Entreprenaden avser främst underhåll och reparation av befintliga VA-ledningar men även nyanläggning och andra mindre anläggningsarbeten kan förekomma. Svenljunga kommun planerar arbetsleder och tillhandahåller övriga resurser som krävs kopplat till arbetet.
Intern identifierare: 23/60
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
Ytterligare klassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000