Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nya Östbergatunneln
Referensnummer: 20MB1051
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
En ny dagvattentunnel ska byggas från Sicklaanläggningen vid Hammarbybacken till Saltsjön vid Finnboda. Den kallas Nya Östbergatunneln (NÖT), eftersom den blir en förlängning på dagvattentunneln från Östberga och ska ta hand om dagvattnet från Enskedefältet och Björkhagen. Tunneln blir en del av stadens nödvändiga klimatanpassning för framtiden. För mer information om projektet: https://www.stockholmvattenochavfall.se/aktuellt/utvecklingsprojekt/nya-ostbergatunneln/
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45221200 Anläggningsarbete för tunnlar, schakt och undergångar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen