Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Del av 6:50 m fl, Nybyggnad av flerbostadshus
Referensnummer: UH-2018-52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av totalt ca 147 st bostadslägenheter i tre huskroppar samt komplementbyggnader i form av miljöhus och cykelförråd på Alabastern 3 och Del 6:50 i Växjö. I upphandling ingår option på ytterligare två st framtida lika huskroppar på Arenastaden i Växjö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen