491526-2020 - KonkurrensutsättningSverige-HELSINGBORG: Distributionstransformatorer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Oljeisolerade distributionstransformatorer
Referensnummer: 20/75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31213200 Distributionstransformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Oljeisolerade distributionstransformatorer i hermetiskt utförande för placering i 12/24kV nätstationer (inom- och utomhusbruk)
Transformatorerna ska:
— Vara i enlighet med EBR och SS-EN/IEC 62271-202 som hänvisar till SS-EN/IEC 60076,
— Uppfylla gällande Ekodesignkrav vilka skärps 2021. Ekodesignförordning 548/2014 och transformatorer ekodesign 2019/1783
— Vara fria från PCB och innehålla miljöolja typ FR3 eller likvärdig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vidare krav och villkor i enlighet med upphandlingsunderlag.