491589-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Insamling av avfall
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling och behandling av hushållens farliga avfall insamlat med mobil miljöstation i Stockholms stad
Referensnummer: Dnr: 19AV172
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511300 Insamling av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser insamling, transport och behandling av hushållens farliga avfall insamlat med mobil miljöstation i Stockholms stad. I uppdraget ingår att tillhandahålla ett lämpligt fordon att använda som mobil miljöstation och bemanning med chaufför och personal som utför sortering och klassificering.
Mottagningen av farligt avfall från privatpersoner inom Stockholms stad sker på tider och platser enligt schema. Preliminärt schema för mobila miljöstationens turer under 2020 bifogas som exempel i bilaga b. Preliminärt schema för mobila miljöstationen 2020. Det preliminära schemat ger 568 timmar per år. Antalet timmar kan komma att ökas eller minskas efter behov.