2. Förfarande
Förfarande
Titel: RÖKEBO VATTENVERK DEL 3 TEBE
Beskrivning: Upphandlingen avser projektering och utförande av nytt vattenverk i Sandvikens kommun samt ombyggnation av intagspumpstation. I entreprenörens åtagande ingår bland annat att: • Projektera alla anläggningar ingående i entreprenaden samt upprätta bygghandlingar. • Utföra samtliga anläggningar och erforderliga markarbeten ingående i entreprenaden. • Utföra anslutning till befintliga råvatten-, dricksvatten-, dag- och spillvattenledningar. • Utföra anslutning till befintligt elnät. • Utföra anslutning till befintligt fibernät. • Driftsättning av färdig vattenverksbyggnad. • Upprätta relationshandlingar.
Intern identifierare: SEAB 2023/28
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45252210 Byggnation av vattenreningsverk
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45213251 Byggnation av industrienheter, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232430 Vattenrening, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten, 45252200 Utrustning till reningsverk, 45262300 Betongarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45350000 Maskintekniska installationer, 51820000 Installation av reservoarer, 65000000 El-, vatten- och energiverk, 65100000 Vattendistribution och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: RÖKEBO VATTENVERK DEL 3 TEBE