491637-2023 - ResultatSverige-Visby: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling av avfall
Referensnummer: TN 2022/279
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att uppfylla Region Gotlands skyldighet att behandla kommunalt avfall och avfall under kommunalt ansvar som avser matavfall, restavfall och grovavfall. Upphandlingen avser även transporter kopplade till behandling av matavfall, restavfall och grovavfall.
Anbudsgivning är möjlig för de tre delområdena matavfall, restavfall respektive grovavfall. Anbud kan anges för ett, flera eller samtliga delområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen