49171-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Schakt- och bergarbeten Hjorthagsgaraget
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelSchakt- och bergarbeten Hjorthagsgaraget
BeskrivningHjorthagsgaraget: Objektet avser nybyggnation av garageanläggning för ca 1300 parkeringsplatser i 8 plan i befintligt bergrum som ska utökas och anpassas för ändamålet. Garageanläggningen är uppdelad på två befintliga bergrum; Västra och Östra skeppet. Bergrummen ska utökas genom berguttag i riktning neråt. Det befintliga berget i skeppen ska anpassas till framtida anläggning och strossas vid behov. Den befintliga arbetstunneln från norr till syd ska strossas och nya ramper mellan skeppen och från Infartsportalen ska tas fram i berget. Optionsprojekt: Beställaren har ytterligare tre stycken planerade bergrumsprojekt som kan komma att genomföras efter beslut och utgör möjliga optioner.
Intern identifierareSP 2024/5
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareSchakt- och bergarbeten Hjorthagsgaraget