491792-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Personalförmedling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beredskapsanställningar
Referensnummer: KS 2022/13675 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Beredskapsanställningar beslutade av Arbetsmarknadsavdelningen Karlskrona kommun. Upphandlingen vänder sig till företag i Karlskrona kommun. Arbetsgivaren ges därmed möjligheten att anställa en person utan lönekostnad under ett år enligt direktiv i denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79600000 Rekryteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser beredskapsanställningar beslutade av Arbetsmarknadsavdelningen Karlskrona kommun. Upphandlingen vänder sig till företag i Karlskrona kommun. Arbetsgivaren ges därmed möjligheten att anställa en person utan lönekostnad under ett år enligt direktiv i denna upphandling.
Upphandlande myndighet
Karlskrona kommun org nr 212000-0829.
Tjänsten
Arbetsmarknadsavdelningen/Matchningscentrum i Karlskrona kommun erbjuder ettåriga beredskapsarbeten.
Tjänsterna innebär att lönekostnaden helt bärs av kombinationen Nystartsjobb och medel från Karlskrona kommun, under ett års anställning. En vägledare finns med som stöd till både arbetsgivare och anställd, under hela anställningstiden.
Kommuninvånare (deltagare) med ekonomiskt bistånd och rätt till nystartsjobb har möjlighet att söka en beredskapstjänst genom Karlskrona Kommun, arbetsmarknadsavdelningen. Innan anställning påbörjas föregås den alltid av en praktikperiod för att säkerställa att placeringen är rätt. En Vägledare från Matchningscentrum är med under hela perioden och stöttar i den omfattning man tillsammans kommer överens om.
Företaget har inget anställningskrav av deltagaren när året är slut. Ett behov av arbetskraft måste finns i företaget. Behovet ska beskrivas i anbudet.
Beredskapsarbeten är en kombination av Nystartsjobb, som beviljas av Arbetsförmedlingen och medel från Arbetsmarknadsnämnden Karlskrona kommun. Antalet anställningar regleras årligen.
Inför anställning
Deltagaren testas i praktik i minst en månad innan anställning kan bli aktuell. God närvaro under praktikperioden är ett krav.
Under anställning
Avstämning var tredje månad med deltagare och arbetsplats:
Hur fungerar arbetet
God närvaro
Fungerar arbetsuppgifterna
Fungerar det sociala
Uttag av semester
Hur fungerar beredskapsarbete?
Ersättningen bestäms bland annat av vilket villkor arbetssökanden uppfyller. Arbetsförmedlingen kommer att göra en utredning om den ni vill anställa uppfyller villkoren. Arbetsgivaren ansöker om nystartsjobb via Arbetsförmedlingens hemsida efter dialog med vägledare på Matchningscentrum.
Hur stor är ersättningen?
Ersättningsbeloppet för nystartsjobbet motsvarar minst två arbetsgivaravgifter för den del av månadslönen som är upp till 20 000 kronor vid heltidsarbete. Se arbetsförmedlingen Nystartsjobb - Arbetsförmedlingen (arbetsformedlingen.se)
Arbetsmarknadsavdelningen Karlskrona kommun ersätter den del som är mellan ersättningen för nystartjobbet och kommunens aktuella lägsta lön vid heltidsarbete (2022 är den 19 940 kronor).
Har den anställde en högre lön står leverantören/arbetsgivaren för det överskjutande beloppet.
För att ansöka om den del av lönen som Arbetsmarknadsavdelningen står för ska leverantören/arbetsgivaren varje månad skicka in fakturaunderlag, lönespecifikation samt en faktura enligt Karlskrona Kommuns rutin.