491799-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster
Referensnummer: 2022-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Kalmarsunds gymnasieförbund (org. nr 832401-6453)
Kalmar Kommunbolag AB (org. nr 556527-6184)
Mörbylånga kommun (org.nr 212000-0704 )
Borgholms kommun (org.nr 212000-0795)
Borgholms Energi AB (org.nr 556527-7455)
Torsås kommun (org. nr 212000-0696)
Emmaboda kommun (org. nr 212000-0738)
Omfattning
Beställaren avser att upphandla tekniska konsulttjänster för följande anbudsområden:
Buller
Risk
Dagvatten
Naturvärdesinventering
Detaljplaner
Översiktlig planering
Trafik och mobilitet
Strategisk miljöbedömning
Kulturmiljö
Takvolym för ramavtal är 48 MSEK för den totala avtalsperioden. Beställaren har rätt att säga upp ramavtalet om avropad volym överstiger takbeloppet. Ramavtalet är vid en sådan uppsägning dock fortsatt tillämpligt avseende utförda eller pågående avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta anbudsområde avser bullerutredning i olika omfattning och svårighetsgrad i samband med detaljplanering, vägplan och bygglov.
Del nr: 2
71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
Detta anbudsområde avser riskutredning i olika omfattning och svårighetsgrad inom ramen för samhällsbyggnadsprocessen.
Del nr: 3
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad
Detta anbudsområde avser dagvattenutredning i olika omfattning och svårighetsgrad inom ramen för samhällsbyggnadsprocessen.
Del nr: 4
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Detta anbudsområde avser naturvärdesinventeringar i olika omfattning och svårighetsgrad i samband med detaljplanering, förstudier och utvecklingsplaner samt bygglovspliktiga åtgärder.
Del nr: 5
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71356400 Tekniska planeringstjänster
Detta anbudsområde avser detaljplanering i olika omfattning och svårighetsgrad.
Del nr: 6
71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71300000 Ingenjörstjänster
Detta anbudsområde avser översiktsplanering och strategisk planering.
Del nr: 7
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
Detta anbudsområde avser trafik- och mobilitetsutredningar i olika omfattning och svårighetsgrad i samband med detaljplanering, översiktsplanering, annan strategisk mobilitetsplanering eller bygglov.
Del nr: 8
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
Detta anbudsområde avser strategisk miljöbedömning i olika omfattning och svårighetsgrad i samband med detaljplanering och översiktsplanering.
Del nr: 9
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
Detta anbudsområde avser kulturmiljöutredningar i samband med stadsutvecklingsprojekt, utvecklingsplaner, detaljplanering och bygglovsåtgärder.