491801-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Skogsavverkning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal: Naturvårdande gallring och Avverkning av skog vid exploatering
Referensnummer: 2279/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77210000 Skogsavverkning
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad, fastighetskontoret, har för avsikt att upphandla Ramavtal avseende hantverkstjänster i skog och mark. Upphandlingen består av två delområden:
A Naturvårdande gallring: 4 prisgrupper
B Avverkning av skog vid exploatering: 1 prisgrupp
Beställaren kommer att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer per prisgrupp, förutsatt att det finns så många som kvalificerat sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 5
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtal Naturvårdande gallring: prisgrupp A
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77200000 Skogstjänster, 77210000 Skogsavverkning, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Naturvårdande gallring: Prisgrupp A
Ramavtal Naturvårdande gallring. Prisgrupp B
Del nr: 2
Naturvårdande gallring: Prisgrupp B
Ramavtal Naturvårdande gallring: Prisgrupp C
Del nr: 3
Naturvårdande gallring: Prisgrupp C.
Ramavtal Naturvårdande gallring: Prisgrupp D
Del nr: 4
Naturvårdande gallring: Prisgrupp D
Ramavtal Avverkning av skog vid exploatering: Prisgrupp E
Del nr: 5