Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemutvecklare med radarkompetens
Referensnummer: 2022/1843/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI söker en kompetent och kunnig systemutvecklare i gränslandet mellan systemutveckling och radarvetenskap och som har förståelse för de båda världarna. Det är positivt om systemutvecklaren är familjär med begreppsvärlden inom radar då SMHI arbetar med att förnya och vidareutveckla hela sin väderradarproduktion från radaranläggning till mottagnings- och bearbetningssystem.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad tjänst
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72240000 Systemanalys och programmering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen