491834-2017 - ResultatSverige-Sollefteå: Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Optoförläggning Helgum m. fl.
Referensnummer: UH-2016-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed erbjuder Sollefteå Kommun Sollefteå Stadsnät er att lämna pris på optoslang och microtub förläggning med återställning exl. material. Schaktning samt plöjning sker förläggningen enligt EBR KJ41:05.
Speciella metoder såsom tryckning, styrbar borrning samt bromontage kan komma att användas.
Upphandlingen avser ramavtal. Avtal tecknas med alla kvalificerade och lämpliga anbud. Avrop kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning. Upphandlingen avser också ett första avrop på 3 objekt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Helgum-Edsele.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Härmed erbjuder Sollefteå Kommun Sollefteå Stadsnät er att lämna pris på Optoslang och microtub förläggning med återställning exl. material.
Schaktning samt plöjning sker förläggningen enligt EBR KJ41:05.
Helgum - Hamre.
Del nr: 2