491854-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kommunikationstjänster – Kommunikationsbyrå
Referensnummer: KS 2022/00808-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar kommunikationstjänster. De kommunikationstjänster som efterfrågas i denna upphandling har varierande innehåll och omfattar bland annat:
Strategi och planering av kommunikationstjänster          Rådgivning inom kommunikationsområdet          Idéarbete och framtagande av kommunikationskoncept          PR-arbete          Formgivning, originalarbete, text/copy
Anbudsgivaren ska tillhandahålla resurser med god kompetens och erfarenhet av arbete med såväl analog som digital kommunikation. Strategisk kommunikation ska ingå i anbudsgivarens kärnverksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79416000 Public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett ramavtal på två (2) år med möjlighet för Köparen att förlänga avtalstiden upp till 24 månader.
Det beräknade värdet för framtida behov av tjänsten är ungefär 1,6 MSEK/år. Det totala värdet av tjänsterna under aktuell avtalsperiod, inklusive optionstid, beräknas uppgå till ungefär 6,4 MSEK baserat på inköpsvolymer år 2019 – 2022 samt uppskattning av framtida behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Västerås stad har för avsikt att teckna avtal med två (2) leverantörer.