491880-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Översättartjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Språk- och översättningstjänster
Referensnummer: 2022-02712
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Formas söker externt stöd inom området språk- och översättningstjänster och upphandlingen omfattar två delområden:
• Delområde Språktjänster
• Delområde Översättningstjänster, vilket omfattar, men begränsas ej till, översättning (från svenska till engelska och vice versa) av ej auktoriserad översättare
Områdena kommer att utvärderas var för sig och en (1) leverantör per delområde kommer tilldelas avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster, 79552000 Ordbehandling, 79821100 Korrekturläsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen