491992-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Löpande Mark- och Beläggningsarbeten 2020
Referensnummer: 19INK054
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för löpande mark- och beläggningsarbeten inkl. maskintjänster för sådana arbeten inom teknikområde mark- och anläggning som beställaren inte har möjlighet att utföra i egen regi och som inte är aktuellt för konkurrensutsättning. Piteå kommun upphandlar därför, till förmån för samtliga beställare som specificerats under pkt AFA.12 i handling 09.1 Administrativa föreskrifter, ramavtal för framtida avrop av arbeten.
Beställaren avser att teckna ramavtal med en entreprenör.
Respektive beställare fattar egna beslut och tecknar egna avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen