491994-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Redovisning och revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revision- och granskningstjänster
Referensnummer: 23.3-6836-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79210000 Redovisning och revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Revision- och granskningstjänster.
Anbudsgivaren kan lämna anbud på ett, flera eller samtliga anbudsområden. Ramavtal kommer att tilldelas per anbudsområde.
Kammarkollegiet kommer att anta följande antal ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav:
Maximalt tre (3) ramavtalsleverantör för anbudsområde Avtalsuppföljning, IT-revision, Forensic samt Finansiell revision.
Maximalt fem (5) ramavtalsleverantörer för anbudsområde Miljö och Hållbarhet samt Internrevision.
Ramavtalet beräknas träda i kraft 2.3.2020.
Anbudets språk
Svenska ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling om inte annat framgår av respektive krav.
Sista dag för anbudsinlämning är 20.11.2019 23:59
Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under kvartal 1, 2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Möjlighet att lämna anbud på delar av upphandlingen
Omsättning
Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Eftersom det sedan tidigare inte finns något ramavtal inom detta område har Kammarkollegiet inte någon information avseende statistik och omsättning.
Antal ramavtalsleverantörer
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre (3) ramavtalsleverantör för anbudsområde Avtalsuppföljning.
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre (3) ramavtalsleverantör för anbudsområde IT-revision.
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre (3) ramavtalsleverantör för anbudsområde Forensic.
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt fem (5) ramavtalsleverantör för anbudsområde Miljö och Hållbarhet.
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt fem (5) ramavtalsleverantör för anbudsområde Internrevision.
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre (3) ramavtalsleverantör för anbudsområde Finansiell revision.
Ramavtalets ingående och löptid
Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av ramavtalsleverantör och Kammarkollegiet och löper därefter under en period av 24 månader från och med att det trätt i kraft. Ramavtalet upphör därefter att gälla utan uppsägning.
Eventuell förlängning av ramavtalet sker på initiativ av Kammarkollegiet. Förlängning kan uppgå till högst 24 månader.