Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av trafiksignaler
Referensnummer: UH-2021-56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift och löpande underhåll med funktionsansvar för alla delar i de kommunala trafiksignalsanläggningarna i Sundsvalls kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus, 50232200 Underhåll av trafikljus, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 65320000 Drift av elektriska anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För närvarande uppgår Bs anläggningar till 7 st.
Det beräknas tillkomma 5 st. anläggningar under hösten 2021, deras placering är inom centrala Sundsvall.
Nya anläggningar och anläggningstyper kan tillkomma under kontraktstiden.