Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-arkiv 2021
Referensnummer: C2021/78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstads universitet har idag ett antal slutarkiv för pappershandlingar som hanteras på sedvanligt sätt. Myndigheten har inget e-arkiv utan hanterar digitala informationsmängder i verksamhetssystem som förvaras på digitala lagringsytor på lokala servrar och i molntjänster.
Karlstads universitet arbetar efter en strategi för elektroniskt bevarande och det planerade e-arkivet kommer att utgöra ett mellanarkiv.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 92512000 Arkivtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1 arkivsystem