492041-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljökonsult - byggnadsrelaterade miljöfrågor
Referensnummer: 402/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för konsulttjänster inom byggnadsrelaterade miljöfrågor.
Byggnadsrelaterade miljöfrågor omfattar följande tjänsteområden;
- Inomhusmiljö
- Förorenade byggnader
- Återbruk- och avfallshantering
- Miljösamordning och -utredning
Staden ser ett kontinuerligt behov av de tjänster som upphandlingen omfattar.
Takvolymen, den maximala volymen, för aktuell avtalsperiod inklusive (eventuell) förlängning beräknas uppgå till följande för
respektive upphandlande myndighet;
- Helsingborgs stad - 17 000 000 kr
- Helsingborgshem - 3 000 000 kr
- Räddningstjänsten - 200 000 kr
När köp på detta avtal uppgått till takvolymen kommer avtalet upphöra att gälla. Takvolymen ska inte förväxlas med uppskattad
omfattning för upphandlingen.
Staden kan inte garantera någon volym under avtalstiden utan anbudsgivaren ska leverera det verkliga behovet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 17 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen