492046-2017 - ResultatSverige-Kalmar Växjö: Datatjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utökning av lagringslösning.
Referensnummer: 2017/6896-2.1.6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72300000 Datatjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Linnéuniversitetet har idag en servermiljö baserad på Dells produkter men även med hårdvara från olika tillverkare finns. Linnéuniversitetet arbetar med att förenkla genom att använda färre tillverkare. Vi har valt att investera i serverhårdvara från Dell och vill så göra framöver då vi ser fördelar med att förenkla hanteringen genom att ha färre olikheter i vår miljö då vi kan arbeta mer standardiserat med drift och support av den.
Upphandlingen innefattar även stöd för uppsättning av produkterna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72317000 Datalagring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen