492048-2018 - ResultatSverige-Kungsbacka: Musikinstrument
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Musikinstrument
Referensnummer: 17/138
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37310000 Musikinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungsbacka kommun, Kommunen, inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna avtal om musikinstrument till Kommunens verksamheter.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Kungsbacka kommuns behov av musikinstrument så som t.ex. pianon, gitarrer och stråkinstrument. Leverantören ska tillhandahålla musikinstrument för såväl kulturskolan som grund- och gymnasieskolan och till viss del även till äldre- och handikappomsorgen.
Omfattningen är baserad på tidigare års statistik.
Kommunen förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37300000 Musikinstrument och delar till dessa, 37311100 Pianon, 37313000 Stränginstrument, 37313300 Gitarrer, 37321000 Tillbehör till musikinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen