Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemutvecklare till SMHIs förvaltingsobjekt Insamling
Referensnummer: 2019/1994/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI efterfrågar en systemutvecklare/databasmodellerare till sitt förvaltningsobjekt Insamling som arbetar med insamling av oceanografiska data. Förvaltningsobjektets Insamlingsteam ansvarar för insamling av data från oceanografiska stationer. Dessa data konverteras och
Kvalitetskontrolleras innan de levereras till andra system inom SMHI.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad tjänst
SMHI efterfrågar en systemutvecklare/databasmodellerare till sitt förvaltningsobjekt Insamling som arbetar med insamling av oceanografiska data. Förvaltningsobjektets Insamlingsteam ansvarar för insamling av data från oceanografiska stationer. Dessa data konverteras och kvalitetskontrolleras innan de levereras till andra system inom SMHI.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri, 72212460 Programvaruutvecklingstjänster för analys, forskning, matematik eller prognos, 72262000 Utveckling av programvara, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen