492181-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Pensionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministrationstjänster
Referensnummer: 18113
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66520000 Pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med leverantör som kan åta sig uppdraget att utföra de i underlaget beskrivna pensionsadministrativa tjänsterna.
Målet med denna upphandling är att få en rationell och kostnadseffektiv pensionsadministration med flexibilitet för kommunens pensionshandläggare samt god service för de anställda och kommunens pensionstagare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen