Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för planering och projektering på spårvägbanan gällande signal och kontaktledning
Referensnummer: 8516/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311200 Konsulttjänster för transportsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal om konsulttjänster. Uppdragen omfattar förstudier, projektering, utredningar, tillståndsbedömningar, objektsplaner, upprättande av förfrågningsunderlag/ bygghandlingar och teknisk konsultation med mera inom teknikområdena: kontaktledning och signal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen