Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
A3. Sakkunnig tillgänglighet trafikområdet
Referensnummer: 3441/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311200 Konsulttjänster för transportsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal om konsulttjänster inom avtalsområde/ämnesområde ”Sakkunnig tillgänglighet trafikområdet”. Uppdraget innebär i huvudsak att vara sakkunnigt stöd samt en resurs inom trafikområdet gällande tillgänglighet för personer med funktionsvariation.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 98200000 Konsulttjänster med avseende på lika möjligheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen