492263-2023 - ResultatSverige-Lund: Eldistribution och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska servicetjänster för elkraftsystem
Referensnummer: 2023-FA000031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar Periodisk tillsyn, Tillståndskontroller/Kapacitetsprov, Beredskap och avhjälpande underhåll av elkraftssystem inom idag följande orter: Helsingborg, Kristianstad, Lund, Malmö, Hässleholm, Trelleborg, Landskrona och Ystad. Berörda anläggningar utgörs i huvudsak av högspänningsanläggningar för 11 kV och 20 kV samt
transformatorer för 11/0,4kV och 20/0,4 kV, huvudbrytare för transformatorernas nedsida, sektioneringsbrytare samt tillhörande sekundärutrustning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50532400 Reparation och underhåll av elektrisk distributionsutrustning, 51110000 Installation av elektrisk utrustning, 71314100 Tjänster på elområdet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen