492274-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd för hantering av personregister i enlighet med GDPR.
Referensnummer: KS 2017/822
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Systemstöd för hantering av register innehållande personuppgifter i och med att EU:s nya dataskyddsförordning som börjar gälla i maj 2018.
I upphandlingen ingår.
Ängelholms kommun.
Ängelholmshem.
Ängelholmslokaler.
Var och en av de ingående organisationerna skriver ett eget avtal med antagen leverantör och ska ha sitt eget system fristående från de andra.
Avtalstiden är två år med möjlighet till förlängning med högst fyra år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Information om upphandlingen.
Upphandlingen omfattar systemstöd för hantering av personregister i enlighet med GDPR och motsvarande svenska lagstiftning.
Ängelholms kommun som har fem nämnder, kommunstyrelsen, Myndighetsnämnden, Valnämnden, Välfärdsnämnden och Överförmyndarnämnden.
Ängelholmshem som ägs av Ängelholms kommun och tillhandahåller hyreslägenheter i ett allmännyttigt bostadsföretag.
Ängelholmslokaler som är ett dotterbolag till Ängelholmshem och äger och förvaltar kommunens fastigheter.
Vid en eventuell överprövning och vid händelser som kommunen inte rimligen kunnat förutse kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara densamma som angivits ovan.
Omfattning.
Systemstöd för hantering av personregister. I upphandlingen omfattas.
Stöd för utvärdering och förslag till åtgärder avseende befintliga register.
Stöd för arbetet med hjälp av handledningar, FAQ och expertstöd.
Stöd för att hålla förteckningar över personregister och uppdatera dessa.
Utbildningsinsatser avseende hantering av personuppgifter.
Utbildning i handhavande av systemet.
Avtalet innehåller inte några utfästelser om att avropa en viss volym under avtalsperioden.Avrop från detta avtal görs utifrån kommunens behov. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet.