492291-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Drift av dataanläggning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftavtal Bostaden Open Network.
Referensnummer: 1732
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72514000 Drift av dataanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Antagen anbudsgivare blir driftpartner till Bostaden och kommer att ha ansvar för drift och underhålls-arbete i nätet avseende aktiv och passiv utrustning. I åtagandet ingår ett helhetsansvar för driftövervakning, felsökning, felkorrigerande åtgärd, återrapportering samt uppföljning av uppkomna fel i aktiv ut-rusning samt fiber- och fastighetsnät. I uppdraget ingår också samordning av underleverantör.
Bostnet är ett öppet bredbandsnät med ca 16 000 lägenheter i AB Bostadens fastighetsbestånd. Accessen termineras i lägenheterna med koppar eller fiberanslutning.
Total omfattning av nätet är ca 27000 portar. I nätet nyttjas i dagsläget ca 13 000 portar för anslutna hyresgäster. Utöver hyresgästernas bredbandstjänster använder också Bostaden nätet för sina egna administrativa tjänster som kontor, fastighetsstyrning och övervakning. Detta omfattar ca 1000 portar. Bostadens dotterbolag Kommunicera i Umeå AB agerar kommunikationsoperatör i nätet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72514000 Drift av dataanläggning, 32412110 Internetnätverk, 79993000 Tjänster för servicesystem och drift av anläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nätet är ett öppet nät vilket innebär att ett flertal olika leverantörer av tjänster finns i nätet och alla levererar sina bredbandstjänster på samma villkor.