492310-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbeten för broar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal skötsel av brofogar, brunnar m.m. Dnr T2017-03403.
Referensnummer: 17/170
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45221100 Anläggningsarbeten för broar
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser skötsel och mindre underhåll av brofogar, brunnar, kantbalkar, räcken lagerpallar och sandfång. Broarna förvaltas av Trafikkontoret. Utförandekrav framgår av teknisk beskrivning. Upphandlingen delas in i fyra huvuddelar/driftområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45221119 Byggnadsarbeten: brorenovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen