492358-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Nynäshamn: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskin- och transporttjänster
Referensnummer: SUN 2018-144
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Nynäshamns kommuns behov av maskin- och transportstjänster såsom lastbilstransporter, hyra av maskiner för anläggningsarbete med förare samt en mindre mängd hyra av maskiner för anläggningsarbete utan förare.
Tjänstens omfattar dels till planerade arbeten och dels till mer akuta/oplanerade arbeten.
Omfattning
Upphandlingen avser Nynäshamns kommuns behov av maskin- och transportstjänster såsom lastbilstransporter, hyra av maskiner för anläggningsarbete med förare samt en mindre mängd hyra av förare för anläggningsarbete utan maskiner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45510000 Uthyrning av kranar med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen