492367-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Krokom: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: 18/42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende ramavtal av tekniska konsulter inom följande kompetensområden:
1. Arkitektur
2. Bygg- och projektledning
3. Geoteknik
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1 - Arkitektur
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71223000 Arkitekttjänster avseende utbyggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsulten ska kunna utreda och leda samt planera uppdrag och redovisa handlingar med hjälp av CAD
Inom fackområdet med inriktning på hyresbostäder och kommunala byggnader såsom förskolor och äldreboenden.
Del nr: 2 - Bygg- och projektledning (BL/PL)
71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
Konsulten ska kunna handlägga uppdrag samt projektera och redovisa handlingar med hjälp av CAD
Inom fackområdet med inriktning på hyresbostäder och kommunala byggnader såsom förskolor och äldreboenden. Ansvara för bl.a. kostnadsberäkningar, normenliga ritningar, tekniska beskrivningar och beräkningar.
Del nr: 3 - Geoteknik (GEO)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering, 71351200 Geologisk och geofysisk rådgivning, 71351210 Geofysiska konsulttjänster, 71351220 Geologisk rådgivning, 71351700 Vetenskaplig prospektering, 71351900 Geologi, oceanografi och hydrologi
Konsulten ska kunna handlägga uppdrag samt projektera och redovisa handlingar inom fackområdet
Geoteknik. Uppdrag som kan bli aktuella är bland annat:
— Utredningar, riskanalyser och förstudier
— Projektering och projektledning
— Provtagningar och geotekniska undersökningar (inkl. borriggar)
— Väginventeringar (skador, statusbedömningar)
— Besiktningar och skadeutredningar med åtgärdsförslag