492393-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Axlar och växellådor
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reparationer tunga fordon samt påbyggnader.
Referensnummer: 0313/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34321000 Axlar och växellådor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar reparationer på tunga fordon samt reparationer på växellådor och fjädringssystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34321000 Axlar och växellådor, 34321100 Axlar, 34321200 Växellådor, 34322000 Bromsar och bromsdetaljer, 34322100 Bromsutrustning, 34322200 Skivbromsar, 34322300 Bromsbelägg, 34322400 Bromsklossar, 34322500 Bromsbackar, 34330000 Reservdelar till lastfordon, skåpbilar och bilar, 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning, 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning, 50111000 Skötsel, reparation och underhåll av bilpark, 50112110 Karossreparationer, 50112111 Plåtskadereparationer, 50112120 Vindrutebyten, 50112200 Underhåll av bilar, 50114000 Reparation och underhåll av lastbilar, 50114100 Reparation av lastbilar, 50114200 Underhåll av lastbilar, 50116000 Underhåll och reparation av specialdelar till fordon, 50116100 Reparation av elsystem, 50116200 Reparation och underhåll av fordonsbromsar och bromsdelar, 50116300 Reparation och underhåll av växellådor till fordon, 50116400 Reparation och underhåll av transmission för fordon, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 51120000 Installation av maskinteknisk utrustning, 51511000 Installation av lyft- och hanteringsutrustning, utom hissar och rulltrappor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen