492440-2022 - ResultatSverige-Kalmar: Sophämtning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av hushållssopor m.m., inom Sävsjö, Uppvidinge och Vetlanda kommun
Referensnummer: 22KSRR15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511000 Sophämtning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar insamling och borttransport, inom Sävsjö, Uppvidinge och Vetlanda kommun, av hushållssopor, batterier som läggs på sopkärlens lock, trädgårdsavfall, latrin och grovavfallshämtning. Därutöver även utsättning av kärl, utkörning av avfallspåsar till kund, elektronikinsamling via tjänsten Elvin.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen