492467-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceresor 2020: Fordonsgrupp
Referensnummer: 032/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad Trafikkontoret inbjuder till upphandling av Serviceresor, vilket omfattar:
— Färdtjänstresor,
— Särskoleresor,
— Skolresor,
— LSS-resor,
— Flexlinjeresor,
— Tjänsteresor,
— Särskilda uppdragsresor
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
På uppdrag av Göteborgs Stad, Trafikkontoret, Avdelning Serviceresor (Trafikkontoret) genomför förvaltningen för Inköp och upphandling (Inköp och upphandling) en ramavtalsupphandling. Inköp och upphandling inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med upphandlingsdokumentet. Upphandlingen omfattar:
Och avser följande delområden:
Delområde 39 Centrum/Öster
Delområde 40 Centrum/Väster
Delområde 41 Hisingen
Delområde 42 Mölndal
Delområde 43 Angered
Delområde 44 Torslanda
Delområde 45 Mölnycke
Delområde 46 Stenungsund SOMMAR
Delområde 47 Kungälv
Delområde 48 Bilbarnstol
Delområde 49 Elbil Centrum/Öster
Delområde 50 Rullstolsfordon Centrum/Väster
Delområde 51 Tjänsteresor
Delområde 52 Tjänsteresor Special