492534-2018 - ResultatSverige-Jönköping: Golvvårdsmaskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städmaskiner
Referensnummer: 17/124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39713400 Golvvårdsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling för inköp av städmaskiner samt service av befintlig och ny maskinpark.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende städmaskiner för köp, hyra, service och reparationer. Städmaskiner avsedda för professionellt bruk och för olika miljöer av golv.
Jönköpings kommun har en städverksamhet med ca 270 anställda där det idag finns en egen maskinpark på ca 150 mindre kombimaskiner och ca 60 städmaskiner med annan funktion. Det finns ca 170 kombiskurmaskiner vilka hyrs som en funktion.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39713410 Skurmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen