Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Högtrycksspolning/slamsugning, TV-inspektioner samt besiktning och tömning av oljeavskiljare
Referensnummer: SBN 2018/333-29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten omfattar högtrycksspolning/slamsugning samt TV-inspektioner/filmning av kommunens allmänna VA-anläggningar, dvs ledningar, pumpstationer samt tillhörande brunnar.
Tjänsten omfattar även besiktning av tre oljeavskiljare samt kontroll och tömning av densamma.
Tjänsten omfattar såväl planerade som akuta uppdrag och ska kunna utföras under ordinarie arbetstid samt jourtid.
En leverantör kommer att antas för uppdraget. Anbud ska därför lämnas på hela uppdraget.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90480000 Skötsel av avloppsnät, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513700 Transport av slam, 90513800 Behandling av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen