492585-2021 - ÄndringSverige-Hallstahammar: Snöröjning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TN 400/21 Snöröjning & halkbekämpning 2021
Referensnummer: TN 400/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän information och inbjudan till anbudslämning
Allmänt
Hallstahammars kommun har en vision där det ska vara enkelt och nära att bo och verka. Vi strävar efter nytänkande och kreativitet samtidigt som vi vill visa intresse, ansvar och engagemang.
Kommunen har cirka 1 500 medarbetare som ska leverera välfärd och service till drygt 16 000 invånare. Upphandlingar av tjänster och varor är ett viktigt verktyg för att nå fram till Hallstahammars kommuns vision, vår ledstjärna, när vi söker efter leverantörer till våra verksamheter.
Upphandlingsdokumentet innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Den upphandlande myndigheten benämns fortsättningsvis som Beställare.