II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48180000 Medicinsk programvara, 48814000 Medicinska informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inom Stockholms läns sjukvårdsområde (SLSO) har det identifierats ett behov av att via integrerade beslutsstöd öka patientsäkerheten där systemet söker efter eventuellt farliga kombinationer av en patients läkemedel, diagnoser, provsvar och mätvärden i elektroniska journalen. Detta ska underlätta att följa de standardiserade vårdprocesserna. Närsjukvården vill nu att en upphandling ska genomföras för att tillmötesgå detta verksamhetsbehov